Šetřete své klouby – budete je ještě potřebovat
Některé sporty dají kloubům skutečně zabrat. Této problematice se věnují vědecké kapacity po celém světě a shodují se na tom, že slabinou většiny atletických disciplín vrcholového sportu jsou kloubní pouzdra. Ta vyžadují důkladnou regeneraci po každém výkonu a tomu se také přizpůsobuje speciální jídelníček a tréninkový režim sportovců.
Jiná situace ovšem nastává u rekreačních běžců s nadváhou, nebo dokonce obézních. Ve snaze shodit nějaké to kilo navíc lidé nejčastěji volí běh, v horším případě na tvrdém povrchu asfaltových silnic nebo parkových cest, a domnívají se, že se za pár dnů či týdnů výsledky jejich snažení projeví. Jde však o to, že zátěž na kloubní pouzdra takových běžců je mnohdy vyšší, než u špičkových sportovců, a navíc obézní lidé mnohdy ve snaze hubnutí urychlit konzumují nízkokalorické potraviny, které však nedodávají organismu potřebné výživové prvky. Výsledný efekt je pak zcela opačný – poškození kloubů vyžaduje odbornou léčbu a někdy je bohužel dokonce nevratné.
Zkuste trampolíny
Proč zrovna trampolína 366 Good Jump goodjump.cz Spálíte na ní o téměř jednu pětinu více energie, zaměstnáte většinu svalů včetně zádových a břišních a při dopadu na pružnou podložku nebudou vaše klouby strádat. Na první pohled vypadá pohyb na trampolíně jako nevinné hopsání, spíše pro pobavení publika nebo jako hračka pro děti, ale nenechte se mýlit. Zpočátku cvičte jen chvilku, jestliže nejste dostatečně trénovaní, za deset minut zjistíte, že jste u konce s dechem.
Jistě není náhoda, že toto tělocvičné nářadí používají vrcholoví sportovci jako součást namáhavého tréninku. Ale jestliže vydržíte cvičit pravidelně, upevníte kardiovaskulární systém, zvýšíte aerobní kapacitu plic, podpoříte tvorbu červených krvinek a hlavně nedáte šanci stresu, aby se na vašem zdraví podepsal. Podpora dobré nálady je totiž jednou z nejúčinnějších zbraní trampolín.