Evropská kultura šíří tradice a obyčeje nejen v byznysu a kultuře či jiných odvětví, ale také v deskových hrách. Dnes jsme zvyklí jen na jedinou variantu šachu. Ve světě jich existuje nespočet. Šógi, šatrandž, čaturanga, siang-čchi i mnohá další se velmi odlišují. Společné prvky sice ukazují na blízký původ, ale velmistr v jedné, nemusí být automaticky dobrým hráčem v jiné.
Čaturanga vznikla v Indii pravděpodobně v 6. století v Indii. Základní figurky čítaly rádžu, koně, slona, loď a pěšce. Volbu kamene rozhodoval hod kostkou. Náhodný prvek odstranili až arabové. Pozměnili i celkový ráz a převezli šátrandž do Evropy. Teprve v 15. století úpravou perské verze vznikla dnešní nejrozšířenější deskovka. Pomalý vezír byl pozměněn na hbitou královnu, jež přinesla oživení a rychlý průběh. Na starém kontinentě podbízivý výsledek porazil předchůdce a od 19. století byl evropský šach povýšen na sport.
Na východ od Indického poloostrova se čaturanga proměnila v čínské siang-čchi, používající i vodní příkop uprostřed pole a nakonec doputovala do Japonska. Oblíbenost shogi přitahuje až 10 miliónů amatérských hráčů, kteří se snaží za pomocí zlatého generála, stříbrného generála, střelce, kopiníka, věže či pěšců dostat krále do zajetí. Průběh mnohem více připomíná původní záměr, tedy bitvu. Strategie nabízí i vrácení zajaté figury zpět do hry téměř na jakékoliv pole. Variabilita vkládání kamenů způsobuje značné problémy nezkušeným amatérům. Šógi je dnes možné vyzkoušet i v České republice. Hraje se v některých velkých městech a například jej nabízí i každoroční červencový turnaj Czech Open Pardubice.
Japonsko upravilo také jinou hru k obrazu svému. Gomoku, neboli piškvorky, každý jistě zná. Trávili jsme s ní čas ve školách a možná i na turnajích. Teorie ovšem říká, že při správné hře nemůže začínající nikdy prohrát. Proto v roce 1899 upravil novinář R.Kuroiwa pravidla, která omezují některé tahy. Profesionální ren-ju jsou také v zemi vycházejícího slunce oblíbené a existuje zde tradiční liga. Ostrovy Honšú, Kjúšů, Šikoku a Hokkaidó nabízí nejen unikátní kulturu, ale i zábavu.