Jaké otázky si klademe před pořízením lůžka
Masiv nebo lepená deska – dřevotříska je perfektní materiál pro specifické druhy výrobků, jako jsou regály dílenských polic, výplně kuchyňských linek, vitríny pro muzejní či sběratelské exponáty. Je to materiál vhodný pro statickou (váhově omezenou) zátěž a v takovém případě plní svůj účel dobře a spolehlivě. Problém může nastat pouze s pojivem, jde o syntetické pryskyřice a vždy záleží na obsahu toxických látek, jako je např. formaldehyd. Solidní výrobci vám však složení pojiva prozradí.
S dřevotřískou se ovšem nakládá neuváženě, a ve snaze o rychlý zisk vám z ní nabízí různé firmy i extrémně namáhaný nábytek. Každý zkušený (hlavně starší) truhlář vám potvrdí, že s lepenými deskami z dřevěných pilin či hoblin nelze vytvořit pevný a stabilní psací stůl, skříně či postele – zpočátku se zdá, že ano, ale problémy se projeví až časem: povolené vruty, které nejdou dotáhnout, rozviklané spoje, nestabilita celé konstrukce atp. Náprava je pak složitá a obvykle se vyplatí pořídit zcela nový nábytek.
Masivní dřevo v tomto směru nevyžaduje zdlouhavý komentář, sami se o tom můžete přesvědčit např. u starožitností nebo některých exponátů na hradech a zámcích, ale i ve skanzenech lidové architektury. Dobře zhotovená postel z masivu vás zřejmě (je to smutné) i přežije.
Jak široké lůžko zvolit – abychom si toho masivu užili co nejdéle, je žádoucí volit také správný rozměr. Délka postele se vyrábí standardně dle průměrné výšky lidské postavy 200 cm a na vyžádání může být i delší, ale jde hlavně o šíři. Mnoho let platil standard šíře 80 – 90 cm. Přizpůsobovali se mu i výrobci matrací a v zásadě se s větší šíří nepočítalo. Doba se však mění a s tím i naše nároky.
Širší ložná plocha je příjemnější nejen pro spaní, ale i pro dětské hraní a dovádění, pro snídaně do postele 120 x 200, pro bližší kontakt dvou „spřízněných duší“ a pro zábavu s notebooky, tablety či mobilními telefony. Postel dnes slouží jako životní prostor, není to zkrátka jen místo pro spaní, jak tomu bývalo kdysi.