Ucpaný nos je velice nepříjemný, špatně spíte, bolí vás hlava a většina lidí tak sáhne po kapkách do nosu, které přinesou úlevu. Pokud je však používáte dlouhodobě nebo je užíváte často, hrozí vám vznik závislosti, které se těžko zbavuje. Klasické spreje můžete nahradit kupříkladu roztoky mořské soli, které ale ne vždy fungují. Pokud se vaše problémy nelepší, je třeba vyhledat lékaře, který vám může doporučit zmenšení objemu nosní sliznice-laserovou mukotomii.
Před samotným zákrokem by vás měl lékař důkladně vyšetřit a vyloučit záněty dutin nebo další obtíže, které mohou ucpaný nos způsobovat. Pokud shledá, že vaším problémem je zbytněla sliznice, pravděpodobně zákrok doporučí. Laserová mukotomie se provádí ambulantně, po zákroku tedy můžete odejít domu.
Před samotnou mukotomií vám nos umrtví. Do nosu se vsunou tampony, které obsahují anestetikum a nechají se působit přibližně 20 minut. Po umrtvení se posadíte na křeslo a měli byte dostat brýle, aby vám laser nepoškodil zrak.
Samotný zákrok obvykle netrvá déle než 15 minut. Dýcháte ústy a na pokyn lékaře slabě vydechujete nosem. Laserová mukotomie je nebolestivý zákrok, maximálně můžete cítit tlak nebo slabé píchnutí. Ve většině případů nos poté příliš nekrvácí. Nějaká kapka krve u nosu je ovšem normální.
Pokud čekáte, že se ihned po zákroku hluboce nadechnete, pravděpodobně se tak nestane, neboť sliznice budou oteklé. Otok bude trvat ještě v průměru týden. Po této době se sliznice v nose začne jizvit a průchodnost se začne pomalu zlepšovat. Důležité je, abyste nos pravidelně zvlhčovali kupříkladu Vincentkou nebo proplachovali slanou vodou, tím tak odplavíte nečistoty. Několik dní po zákroku se doporučuje omezit fyzickou námahu, do práce ovšem chodit můžete. Není tedy nutná pracovní neschopnost, jako tomu bývá u klasické mukotomie v narkóze.
Většina pacientů je úplně v pořádku do třech týdnů po zákroku. Může se ovšem stát, že hojení bude trvat o něco déle, proto nepropadejte panice.