Neboli elektronická evidence tržeb. Jinak se dá pojmenovat jako online registrace tržeb. Jakékoliv transakce utržené v určitém podnikání jsou odesílány přímo až státní správu. Už ve více než 17 zemí Evropské unie EET funguje zcela plně a bez problémů. Každý stát si však může určovat její průběh, pravidla a předpisy. Například na Slovensku jsou od provozování EET osvobozeni provozovatelé horských chat, kde nefunguje elektrický proud. Což tedy opravdu dává smysl. Při jakémkoliv jiném jednání by podnikání horských chat zničili úplně na dobro. V Maďarsku ti, kteří se nemohou dostat k internetu jsou také osvobozeni. Ve Švédsku mají udělenou výjimku taxikáři a v Belgii provozují EET pouze pracovníci pohostinství jako hospodští a restaurátoři.
A v České republice? Kdo má výjimku u nás? Nápad na registrační pokladnu u nás vždy preferoval premiér Andrej Babiš. Prohlásil, že pomocí EET budeme bojovat s šedou ekonomikou. Doufám, že pan Andrej Babiš ve svém podnikání nezapomíná uvádět všechny tržby a posílat na svůj resort ministerstvo financí. Každý podnikatel si musí své přirazení vyhledat podle IČA v registru Českého statistického úřadu.
Do první fáze EET spadá občerstvení a ubytování. Do druhé patří obchod. A to jak maloobchod i velkoobchod. A ve třetí fázi jsou obsaženy všechny ostatní činnosti. Tím jsou myšleny lékaři, právníci, veterináři, řezníci a cukráři. A do čtvrté fáze spadají lidé, kteří vykonávají výrobu, opravy, ostatní zpracovatelský průmysl a stavební činnosti.
V současné době se právě debatuje o schválení třetí a čtvrté fáze. Ale zatím to vypadá, že na schválení si ještě počkáme. Je zajímavé, že první a druhá fáze byla přijata okamžitě. Zůstává otázka, proč mají být takzvaně sledováni jen někteří a zbytek nemusí? Nechme tuto otázku plynout časem. Nakonec stát udělil výjimku pro osoby s chronickým duševním onemocněním a osoby závislé na návykových látkách, domovy pro seniory apod. Jedná se především o sociální služby.