Patice GU10 je spolu s Edisonovým závitem E27 a E14 nejčastěji se vyskytující koncovka světelných zdrojů v domácnostech a na pracovištích. Tento typ speciálních žárovek spadá do kategorie tzv. „bodovek“, instalovaných ve stropních podhledech nebo v nábytkových sestavách. Vzhledem k jejich nenápadnému tvaru, který je z větší části zakryt svítidlem, nachází uplatnění na mnoha místech, kde je žádoucí nepůsobit rušivě a přitom poskytnout dostatek umělého světla.
Hodí se do koupelen a jako stropní svítidlo na toaletách, na chodbách a schodištích a velmi často jsou tato svítidla instalována v kancelářských prostorách, v restauracích, u barových pultů atd. Jsou to ovšem svítidla směrová, která vyzařují vymezený úhel, a proto je nutné vždy pečlivě zvážit jejich umístění.
Jejich výhodou je snadná výměna vadného kusu, stačí pouze pootočit bajonetem, dokud se neuvolní tlak pružiny, která zajišťuje ve stabilní poloze dva osazené válečky. Žárovky s paticí GU10 jsou napájeny přímo ze sítě napětím 230 V, pokud byste se chtěli poohlédnout po žárovkách dvanáctivoltových, musíte hledat výrobky s paticí GU 5.3.
Minulost versus současnost „bodovek“
Dříve se pro tyto aplikace využívalo technologie vláknových žárovek ve skleněných baňkách, jež známe pod názvem halogeny. Jejich prodej však již skončil a dnes jsou nahrazovány moderní technologií LED diod. LED žárovky GU10 mají ve srovnání se svými předchůdci celou řadu výhod, například:
Delší životnost – především jde o delší dobu provozu, diody totiž nejsou tolik limitovány opotřebením a mohou stabilně pracovat po dobu až desítek let. Běžný standard takových zdrojů světla je mezi 25 a 40 tisíci hodinami provozu.
Ekonomičtější provoz – technologie polovodičových světelných zdrojů je mnohem méně náročná na příkon elektrického proudu, ve srovnání se svými předchůdci je proto mnohem ekonomičtější a z tohoto hlediska také výhodnější. Spotřeba elektřiny je až desetkrát nižší, než u halogenových žárovek.