Rozhodli jste se, že se stanete vegetariány nebo vegani? Chcete změnit svůj životní styl natolik, že ze své stravy vyloučíte veškeré masné a živočišné produkty? Dříve než se do této podstatné životní změny pustíte, popřemýšlejte, zda je to pro vás vůbec vhodné.
Vegetariánství není pouze o vynechání produktů z masa z vašeho jídelníčku, ale je to ve své podstatě filozofie. Proč chcete být vegetariánem? Je to proto, že je to právě teď módní hit, chcete žít zdravěji maso vám nechutná nebo máte pocit, že se nechcete zúčastnit utrpení a týrání při zabíjení jatečních zvířat ve velkochovech. Je pro vás důvodem vyznání náboženství, které konzumaci masa nepřipouští?
Uvědomte si jaký je pravý důvod pro zásadní rozhodnutí ve změně vašeho stravování. Klasičtí masožravci budou vegetariány považovat za zvláštní druh.
Myslíte si, že vegetariánstvím podpoříte své zdraví?
Vegetariánství má jako každý druh stravování svá pro a proti. Ne pro všechny je vhodné. Každý by měl v prvé řadě zhodnotit svůj zdravotní stav a zjistit co mu razantní změna jídelníčku přinese a co od ní očekává. Přistoupíte-li k vegetariásntví rozumně bude pro vás přínosem. Nezapomeňte, že všichni potřebujeme bílkoviny. Proto se snažte tělu živočišné bílkoviny nahradit jinou formou.
Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny. Dodáte tělu minerální látky i vlákninu. Dbejte na to, abyste tělu dodali dostatek vitamínu B12, železa a dalších vitamínů a minerálů.
Výhodou vegetariánství je bezesporu nízký obsah cholesterolu v konzumovaných potravinách. Vegetariáni si také snáze udrží svou tělesnou váhu. Jen zřídka asi uvidíte obézního vegetariána.
Pro koho je vegetariánství nevhodné?
Vegetariánství není vhodné pro malé děti, nemocné osoby a těhotné ženy. Je, ale na každém z vás jak si jídelníček upravíte a jaký druh stravování zvolíte.