O kvalitu vody v našich bazénech se po celou dobu stará filtrace. Ty ale nefungují jen tak bez dalších součástí, některé je třeba pravidelně vyměňovat, aby voda byla stále čistá a svěží.
Co se filtrací týká, můžeme vybírat ze dvou základních druhů:
- Kartušová, která je dnes již ale spíše přežitkem, neboť její výkon již není zcela dostačující. Proto, když už se s ní setkáme, tak většinou v malých bazénech s objemem do 8 m3.
- Písková svou oblíbeností převažuje. Pracuje na přírodním principu filtrování skrze písek, kde se zachytávají nečistoty. Proto je také třeba tento pravidelně měnit.
Nyní se dostáváme k písku do filtrace. Ten zajišťuje cirkulaci a úpravu vody, je proto v tomto zařízení naprosto nezbytným. Proto je jeho výběr velmi důležitý. Pokud vyberete kvalitní typ, můžete ušetřit na množství (a tím i penězích) chemických prostředků. Jednotlivé typy se liší různými vlastnosti a také zrnitostí. Takže – jaké druhy podle zrnitosti známe?
- 0,4 – 1,2 mm je ideální zrnitost, která zaručuje bezproblémové fungování samotného zařízení a také efektivitu v čištění bazénové vody.
- Pod 0,4 mm je velmi jemný, takže se může stát, že z trysek bude unikat do bazénu, kde se často usadí na dně. Je sice o něco levnější, ale může zbytečně příliš namáhat čerpadla.
- Nad 1,2 mm je zase až příliš zrnitý. Velká zrna totiž nedokážou zachytit všechny nečistoty a celý proces čištění je tak naprosto zbytečný. Pro udržení kvalitní vody je navíc třeba použít více bazénové chemie.
Pouhá zrnitost ale kvalitu náplně nezaručuje. Mimo jiné je třeba věnovat pozornost také parametrům ohledně účinnosti zařízení a také velikosti zachycených mikronů.
A jak je to s frekvencí výměny? Jednotlivá zrna v křemičité náplni se časem zaoblují a zmenšují. Tím pádem se nečistoty čím více obtížně zachycují, což má za následek neefektivitu provozu zařízení. Snadnou pomocí je včasná výměna. Obecně se uvádí, že jednou vyměněná náplň vydrží 2-3 roky. Záleží samozřejmě na četnosti použití.